חוקרי ספרות טוענים שלכתוב יצירה ספרותית על מאורע היסטורי אפשר רק כעבור זמן ממושך לאחר התרחשותה. וזאת כיוון שאחרת אי-אפשר לתת פרספקטיבה היסטורית של האירוע.

עבור מדינת ישראל ההתנתקות היא בהחלט אירוע היסטורי. חוקרים מדעי המדינה, פסיכולוגים וסוציולוגים כתבו רבות על ההתנתקות, אך סופרים טרם נגעו בנושא. זה לא מפתיע שראשון המחברים שהתייחס להתנתקות הוא לא סופר מקצועי, אלא נערה צעירה, שפרה שומרון, תושבת גוש קטיף, אשר חוותה את טרגדית ההתנתקות על בשרה.

למרות היותה סופרת צעירה, בתחילת דרכה, שפרה מפגינה בשלות ספרותית. היא לא מתרכזת בימים הלוהטים של הפינוי אלא אל התקופה שקדמה להם. כמסורת הרומן המשפחתי, שפרה מתרכזת בתיאור של חיי משפחה רגילה אחת בגוש קטיף בשנה שקדמה להתנתקות. אנחנו רואים את ההתנתקות  דרך עיניים של אנשים מאד צעירים – תלמידי בית-ספר, אשר נאלצים לחיות את השנים היפות בחיים בצל הפינוי הבלתי נמנע.

הקורא חווה את הכאב ואת הכעס של הגיבורים הצעירים באופן מוחשי ביותר. אנחנו לא נמצא מוחשיות כזו אצל היסטוריונים או סוציולוגים. זהו כאב לא רק על החיים שנהרסו כולה אלא על המדינה כולה שהשלכותיה הטרגיות של ההתנתקות אנחנו רואים במהלך השנתיים שעברו מאז.

הספר של שפרה לא חף מחסרונות ספרותיים מסוימים, אך הוא מסתיים באקורד ספרותי צורם - המשפט האחרון "החיילים הגיעו לקחת אותי" , אשר יוצר אסוציאציות למאורעות טרגיים בחיי היהודים.

הספר כובש בכנות וזכות שלו שתורמים לקריאה מהנה. חבל שהספר הוצא במהדורת אנגלית בלבד. הקורא העברי, במיוחד הדור הצעיר, היה מוצא עניין רב בספר.


ד"ר שניידמן,
המכללה האקדמית לחינוך גבעת ושינגטון.
               Grains Of Sand: The Fall Of Neve Dekalim
                                               
by Shifra Shomron
     
                Mazo Publishers  © 2007, ISBN 978-965-7344-19-4
                             home page                   Book Reviews

                       You may forward the URL (link), but please do not forward the text itself.